Brusinky jsou výborným doplňkem ke svíčkové, ale vhod přijdou i mužům při potížích s prostatou. Je to malá rostlinka, která má velké účinky…

Brusinka obecná je vytrvalý, asi 30 cm vysoký polokeřík, který splní najednou hned tři pěstitelovy představy o ideální zahrádce. Vytvoří nádhernou atmosféru lesní paseky, nabídne chutný mls a ještě poslouží jako přírodní lékárna. Když pro něj v zákoutí pozemku najdeme odpovídající místo, určitě nás nezklame.
úroda brusinek
Lesní idylku nám připomenou už jeho drobné kožovité lístečky ve tvaru protáhlé elipsy, nápadné tím, že jsou od okrajů mírně zahnuté dolů. Střídavě vyrůstají na rozvětveném dřevnatém oddenku, kde vydrží po celý rok. Ještě nápadnější jsou hroznovité shluky malých bílých kvítečků s červenavým nádechem, které tvoří drobounké zvonky složené ze čtyř okvětních lístků s osmi až deseti žlutými tyčinkami uprostřed. Nejtypičtějším atributem brusinky však jsou bobulovité plody veliké 5 až 8 mm. Zprvu bývají až průhledně bílé, během dozrávání zčervenají.

Květenství
V našich podmínkách kvete od května do června. Na vybarvené plody si však musíme počkat minimálně další tři měsíce. Ke konzumaci jsou použitelné přibližně od srpna, hlavní sběračská sezona probíhá na přelomu září a října.
brusinky na lžíci
Pěstování brusinky

Brusinky lze na zahrádce celkem snadno pěstovat, když jim zajistíme kyselou a dostatečně vlhkou půdu. Lze použít podobný substrát jako pro borůvky nebo směs lesní hrabanky, rašeliny a písku.

Stanoviště musí být chráněné, nejlépe zpola zastíněné jehličnatou dřevinou či rododendronem. K zálivce je nejvhodnější dešťová či jiná měkká voda, která neobsahuje vápník. S hnojením buďme spíše opatrní. Pokud se pro něj rozhodneme kvůli zvýšení sklizně, užívejme výhradně hnojiva pro kyselomilné rostliny, jako jsou rododendrony a azalky.

Množení rostliny
Nejvhodnějším způsobem množení je hřížení, kdy část delšího oddenku přichytíme háčkem k zemi a zasypeme substrátem. Až se zakoření, což může být za několik měsíců, ale třeba taky za rok, oddělíme mladou rostlinku od matečné a přesadíme.

Brusinky vás na podzim postaví na nohy
Ohodnoťte příspěvek
Share